Akıllı Telefon Güvenliği nasıl sağlanır ?

Akıllı Telefon Güvenliği nasıl sağlanır ? bugün ki makalemizde sizlere Akıllı Telefon Güvenliği nasıl sağlanır ,detaylı bir şekilde anlatacağız.Akıllı Telefonlarımızı güvenli bir şekilde kullanmak için

bazı önlemler ve tedbirler almamız gerekmektedir.Akıllı Telefonlarımızın güvenliği,kişisel bilgilerimizi korunması açısından çok önemlidir.

Kişisel bilgilerimizi korumak adına da Akıllı Telefonlarımızı güvenli hale getirmemiz gerekiyor. Peki nasıl güvenli hale getirebiliriz? Aşağıda okuyabilirsiniz.

1.TEHLİKELİ UYGULAMALAR VE PROGRAMLAR

Tehlikeli Uygulamalar ve Programlar akıllı telefonunuzun güvensiz olmasını sağlar.Güvenmediğiniz ve onaylı olmayan uygulamları telefonunuza indirmeyin.Tehlikeli programlar ve uygulamlar akıllı telefonunuzun güvenliğini hiç eder.Tehlikeli yazılımları sakın ama sakın indirmeyin.

2.HALKA AÇIK ORTAMLARDA WİFİ İLE BAĞLANMAYIN

Akıllı telefonunuzun güvenliğini daha iyi hale getirmek ve kişisel bilgilerinizi güvenliğini düşünüyorsanız,halka açık yerlerde kablosuz olarak wifi ile bağlanmayın.Bu bağlantı sizin konum,rehber,resimler,şifreler gibi bilgilerinizi çalabilir.Halka açık internete her bağlanan kişi de sıradan bir vatandaş olmayabilir.İçlerinde kötü niyetli kişilere de rastlamak mümkün.Mümkün olduğunca mobil operatörünüze bağlı veri ağıyla internette dolaşmanız daha güvenli olacaktır.

Akıllı Telefon Güvenliği nasıl sağlanır ?

3.GÜVENLİ OLMAYAN WEB SİTELERİNE GİRMEYİN

Akıllı telefonunuzun güvenliğini etkinleştirmek için güvenli olmayan web sitelerine girmeyin.SSL sertifikası olmayan sitelere giriş yapmanızı tavsiye etmiyoruz.Güvenli olmayan sitelere girdiğiniz zaman tarayıcı vasıtası ile bir çok bilgileriniz çalınabilir ve güvenliğiniz son derece düşer.Hele ki güvenli olmayan alışveriş sitelerine hiç giriş yapmayın.Kredi kartı bilgileriniz banka bilgileriniz kötü niyetli kişilerin eline geçebilir.Güvenli web sitelerine girdiğiniz zaman Akıllı telefon güvenliği standart seviyededir.

4.SMS YOLUYLA GELEN LİNKLERE VE MESAJLARA İTİBAR ETMEYİN

Akıllı telefonunuzun güvenliğini daha da üst seviyeye getirmek sms yoluyla gelen linklere mesajlara tıklamayınız.Bu mesajlar size saldırganlar tarafından gönderilmiş de olabilir.Bu mesajları okumadan direk gelen kutusundan silebilirsiniz.Akıllı telefon güvenliğinizi sağlamak için bu madde oldukça önemlidir.

5.SOSYAL MEDYA UYGULAMALARINA BÜTÜN İZİNLERİ VERMEYİN

Akıllı telefon güvenliğini sağlamak için en önemli son maddemiz,Sosyal medya uygulamlarına tüm izinleri vermeyin.Örneğin;Rehber ve Kamera gibi izinleri vermeyin.Bazı uygulamalar sizin konumuzu açmanızı gereksiz yere ister.İzinler bölümünden direk kapatın.Tabi ki de bazı sosyal medya uygulamaları için gerekli izinlerin açık olması gerekmektedir.Sosyal medya uygulamalarına bütün izinleri vermeyin.

DİĞER YAZILARIMIZI DA OKUMAK İÇİN BURAYA TKLAYABİLİRSİNİZ.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*