E-SPOR NEDİR? BU İŞTE PARA VAR MI? E-SPOR’CU NASIL OLUNUR?

e spor nedir

Bugün ki yazımız da “E-SPOR” ile ilgili bilgiler verilecektir.

E-Spora geçmeden önce size “Gamer” nedir göstermemiz gerekli. Gamer İngilizce bir sözcüktür ve oyuncu anlamına gelmektedir bu “Gamer”ler anlayacağınız üzere bilgisayar oyunları oynar, ve birde bunların üstleri vardır turnuvalara katılıp para veya eşya kasarlar. Bunlara da E-Spor’cu denir.

E-Spor turnuvaları genelde büyük oyun şirketleri veya ünlü marka’lar tarafından düzenlenir ”Coca-Cola , Redbull”. Fakat bazen internet cafeler kendi aralarında oyun turnuvaları düzenler ve bu turnuvalara E-Spor’cu olmayan kişilerde katılabilir yine aynı şekilde internet de gördüğünüz yayıncılar da turnuva düzenleyip kazanana hediye verebilir. Her neyse biz konumuza dönelim yani oyun efsanelerine E-Spor’culara , ilk olarak E-Spor’cu olmak için genelde liseyi bitirmeniz gereklidir fakat bazı E-Spor kulüpleri 15 yaş üstü veya 12 yaş üstü alımlar yapabiliyorlar.Ayrıca bir E-Spor’cu olmak için yetenek ve imkan gereklidir neden imkan gereklidir ? Çünkü E-Spor güzel bir sistem ve ekipman gerektiriyor. E-Spor demek bir sürü kulüp bir sürü turnuva bir sürü oyun efsanesi ve bir sürü ödül demektir. Ayrıca bir sürü E-Spor kulübü de olduğunu hatırlatmamız gerekli seviyelere göre değişmekte bu E-Spor kulüpleri bazıları Xantares “<3” gibi canavarlara sahipken bazıları daha yeni yeni E-Spor alemine giriş yapmış kişilere ev sahipliği yapmakta. E-Spor kulüplerinin bazılarında ise tüm ekip hep beraber bir gamer evinde yaşamaktadır,

ha birde koçları unutmamak lazım her E-Spor kulübünün kendine ait bir koçu bulunmaktadır. Bu koçlar bildiğiniz futbol maçı koçları gibidir plan yapar eğitim verir ve daha fazlasında yardımcı olur. Bu arada bazı futbol kulüplerinin de kendilerine ait E-Spor takımları bulunmaktadır. Örnek olarak Fenerbahçe ve Beşiktaş verilebilir. Peki şimdi E-Spor da para var mı ?? Elbette var olmasa bu adamlar nereden geçim sağlayacaklar ?
Şimdi en önemli konuya değineceğim siz de E-Spor’cu olmak istiyorsunuz? Tüm imkanlarınız var mı? Fakat aileniz mi izin vermiyor? Çözüm; İlk olarak ailenize bu yazımızı gösterin ve E-Sporunda gerçek bir iş olduğunu anlatın. Veya biz direkt anlatalım. E-Spor da normal her hangi bir iş gibidir , E-Spor’cu olmak için bir E-Spor kulübüne girmeniz gereklidir, Bunun içinde genelde 18 yaşını veya 15 yaşını geçmiş olmanız gereklidir. Eğer iyi bir E-Spor takımına girerseniz turnuvalardan alacağınız ödül miktarı da artar her ay 1 veya 2 turnuvaya girersiniz ve kazanırsanız alacağınız miktar E-Spor takımlarının ve stadın büyüklüğüne göre değişmektedir. Evet stad dedik E-Spor turnuvaları bir bölgede yapılır ve insanlar bu E-Spor müsabakalarını izlemeye gelir evet aynı bir futbol veya basketbol maçı gibi hatta futbol dan daha fazla izlenir. Peki siz hiç Televizyonda böyle müsabakaları görmediniz mi? Bunun sebebi E-Spor maçları internette canlı olarak yayınlanmaktadır yani sizin bu müsabakaları televizyonda görmemeniz rast gelmemeniz değil E-Spor küçümsenmemeli adı üstünde Elektronik Spor, yazımızı bitirmeden şuna da değinmek isteriz E-Spor’cu olunca hep oyun oynayıp sadece yemek yiyip uyumazsınız. Gezi yaparsınız , kamp yaparsınız , spor yaparsınız , kitap okursunuz , çalışırsınız. Hiçbir E-Spor takımı Oyuncularının hastalanmasını veya kültürde geri kalmasını istemez sonuçta E-Spor bir nevi Aile demektir. Birlikte sevinir birlikte üzülür birlikte kutlarsınız.

Ben HARKAS ve sizi destekliyorum umarım ilerideki “Xantares, Kennys, Faker, pashaBiceps” siz olursunuz

Yazıyı yazan Murat Öztürk’e teşekkür ederiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*