Kış aylarında hasta olmamak için neler yapmak gerekir?

Kış aylarında hasta olmamak için neler yapmak gerekir? bugün ki makalemizde bunu ele alacağız.

Kış ayları malum serin ve sert geçen dönemlerdir.Bu zamanlarda kendimizi korumak ve hasta olmamak için bazı etkenlere dikkat etmeliyiz.

Bu etkenler aşağıdaki gibidir?

1.Beslenme

Kış aylarında mutlaka beslenmemize dikkat etmemiz gerekir.Beslenme düzeni kötü olduğu zaman metabolizma yavaşlıyor ve vücut daha çok hasta olma eğilimine geliyor.Bu yüzden yiyeceğimiz besinler “C” vitamini içeren besinler yani portakal,mandalina,ananas,greyfurt gibi meyveler tüketmemiz gerekiyor.Özellikle daha dinç bir vücut için su içmeyi ihmal etmeyin.

2.Fiziksel Aktivite

Kış aylarında spor yapma hissi olmasa da fiziksel aktivite her mevsim yapılması gereklidir.Yapılmazsa vücut,yorgun enerji düşüklüğü yaşayacak ve hasta olmaya yakın bir birey haline gelecektir.O yüzden kış ayları da olsa spor yapmaya özen gösterelim.

3.Uyku Düzeni ve Kalitesi

Uyku kalitesi herkes için çok önemlidir.Uyku kalitesi bozuk olan ve düzensiz olan insan sürekli yorgun ve halsiz olur.Vücudu daha çok enerjik tutmak için uyku kalitesinin ve düzenine dikkat edilmesi gereklidir.Ortalama bir insan günde 8 saat uyuması gereklidir.Çünkü gün boyunca harcadığı enerjiyi o uyku saatinde büyüme hormonu ile atacaktır.Böylece vücut kış aylarında hasta olmaz ve daha güzel kış ayları geçirirsiniz.

4.Giyinmek

Kış aylarında hasta olmamak istiyorsak çok abartı olmadan kalın giyinmeli ve öyle sokağa çıkmalıyız.Mont atkı eldiven gibi aksesuarları mutlaka kullanmalıyız.

Giyim konusunda soğuk havalarda çok dikkatli olmalıyız.Düşünerek giyinmeli ve o anki şartlara göre giyinmeliyiz.Aksi taktirde hastalık kaçınılmaz olacaktır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*